۱۰ نکته مهم برای خریداران خانه

۱۴۰۰-۰۲-۰۹
۰ دیدگاه

وقتی تصمیم به خرید منزل یا خانه مسکونی داریم، سوالاتی متناسب با اهداف و تصمیم گیری هایی در این راستا ممکن است در ذهن هر کس ایجاد شود:

 1. آیا زمان مناسبی برای خرید خانه انتخاب کرده ام؟
 2. آیا منطقه ای که قصد خرید آن را داریم، قابل زندگی است؟
 3. کیفیت ساخت خانه چگونه است؟
 4. چه نکاتی مربوط به داخل خانه باید به هنگام خرید توجه کنیم؟
 5. خانه مورد نظر چند سال ساخت است؟ آیا به خانه مورد نظر وام تعلق می گیرد؟
 6. آیا این خانه سند تفکیک شده دارد؟
 7. آیا سند این خانه آزاد است؟ چگونه می توان از آزاد بودن سند خانه مطلع شوم؟
 8. آیا خانه قابل تعمیر است؟
 9. آیا با فروشنده واقعی سرو کار داریم؟
 10. آیا منطقه انتخاب شده جهت خرید خانه، قابلیت پیشرفت دارد؟

نکات و مسائلی که عموما برای خریداران خانه مطرح می شود؛ بسیار وسیع و گسترده است، قصد داریم در این نوشتار به بخشی از این نکات اشاره می کنیم، بنابراین براساس سوالات مطرح شده در مقدمه، به بررسی نکات می پردازیم.

۱- آیا زمان مناسبی برای خرید خانه انتخاب کرده ام؟

زمان خرید خانه این روزها بستگی به شرایط اقتصادی و تغییرات در بازارهای مالی بستگی دارد، خریداران خانه بیشتر به فکر منافع حاصل از خرید خانه هستند.

اما معمولا در فصل تابستان بازار مسکن و بازدید از ملک تا حدودی به تکاپو می‌افتد. خریداران و مستاجرین جدید به صورت منظم برای بازدید از ملک مورد نظر خود به گوشه و کنار سرک می‌کشند و تلاش می‌کنند تا سقف آینده خود را با اطمینان بیشتری انتخاب کنند.
یک انتخاب مناسب و رعایت قواعد خرید خانه می‌تواند باعث رضایت و آسایش خاطر بلند مدت شما شود و نادیده گرفتن این نکات هنگام بازدید ساختمان می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان شما را پشیمان کند.

۲-آیا منطقه ای که قصد خرید آن را داریم، قابل زندگی  است؟

از مهم‌ترین قواعد خرید خانه هنگام بازدید ساختمان این است که ببینیم منزل مورد نظر اعم از آپارتمان یا خانه ویلایی در چه محله‌ای قرار دارد. در ادامه به چند مورد مهم هنگام بازدید از ملک اشاره خواهد شد. عواملی که بسیار چشمگیر و قابل ملاحظه است، کوچه و همسایه ها است. با گسترش شهر نشینی و ورود بسیاری افراد از حومه به شهرها با فرهنگ های مختلف جهت ورود به بازار کار ؛ شناخت همسایه خصوصا در منازل آپارتمانی بسیار حائز اهمیت است.

۳- کیفیت ساخت خانه چگونه است؟

کیفیت ساخت خانه هم در عمر بنا و هم قیمت آن تاثیر می گذارد. شاید فکر کنید شناخت نوع ساخت یک کار تخصصی است اما نکاتی وجود دارد که می توانیم تا حدودی به کیفیت ساخت پی ببریم.

مواردی همچون عرض ورودی ساختمان، تعداد واحدهای هر طبقه، عرض راه پله، موارد ایمنی ساختمان، حریم خصوصی واحدها، پارکینگ و … . در این مقاله به صورت کامل به آن پرداخته شده است.

۴- چه نکاتی مربوط به داخل خانه باید به هنگام خرید توجه کنم؟

مواردی که باید در داخل خانه به آنها توجه کنید شامل اندازه و محل قرار گیری آشپزخانه، نورگیر بودن خانه، نیاز به سیستم سرمایشی و گرمایشی، جنس کف پوش، داشتن تراس یا بالکن و جنس دیوارپوش ها می شود که در مقاله جداگانه ای در باره آن مفصلا توضیح داده شده است.

۵- خانه مورد نظر چند سال ساخت است؟ آیا به خانه مورد نظر وام تعلق می گیرد؟

قطعا اولین موردی که برای خرید خانه ذهن خیلی ها را درگیر می کند، سال ساخت خانه است. چنانچه فرد بودجه کمتری در دست داشته باشد یا خانه مورد نظر نیاز به تعمیر داشته باشد، اقدام به دریافت وام می کند. لذا سال ساخت خانه بسیار مورد توجه قرار می گیرد.

شرایط دریافت وام در دوره های مختلف، سال ساخت(سن ساختمان)، در گروه سنی مختلف، خانه اولی بودن  و… متفاوت است. در اینجا به بخشی از شرایط مرتبط با وام مسکن نیز اشاره می کنیم.

۶- آیا این خانه سند تفکیک شده دارد؟

سئوال مهم دیگری  که ممکن است به ذهن خریداران برسد، سند تفکیک شده است. با مفهوم تفکیک، مشاع، افراز و تقسیم و… بیشتر آشنا شویم.  

۷- آیا سند این خانه آزاد است؟ چگونه می توان از آزاد بودن سند خانه مطلع شوم؟

بعد از بررسی کامل ملک و قطعی شدن خرید وارد مرحله ی بستن قرار داد می شویم.  به چند نکته در هنگام بستن قرارداد توجه کنید. 

ملکی که قصد خریدن آن را دارید باید آزاد باشد یعنی در اختیار کسی و یا ارگان خاصی نباشد.

همچنین سند آن هم باید آزاد و در دسترس باشد برای مثال به عنوان وثیقه از آن استفاده نشده باشد یا در گرو بانک و … نباشد.

البته اگر برای گرفتن وام مسکن در اختیار بانک بوده با صحبت کردن و طبق توافق طرفین امکان معامله وجود دارد.

برای مطلع شدن از اینکه سند مورد نظر آزاد هست یا خیر، باید از سازمان  ثبت اسناد استعلام بگیرید. نکاتی مهمی در مورد نحوه استعلام را در این مقاله می توانید بخوانید.

۸- آیا خانه قابل تعمیر است؟

اگر زمانی خانه ای خریدیم و قصد تعمیر آن را داشتیم ابتدای کار باید با مشاوران ساختمان وارد مذاکره شده و نظر آن را با در نظر گرفتن سال ساخت جویا شویم. لذا در نظر گرفتن تعمیر برای خانه در قبل از ورود امری صحیح تر است که این مورد نیز بستگی به بودجه  و توانایی مالی فرد دارد که در بالا به مواردی چون؛ وام مسکن اشاره نمودیم.

۹- آیا با فروشنده واقعی سرو کار داریم؟

مسکن کالایی گران بهاست و هر شخص در طول عمر خود یک یا دو بار اقدام به خرید می کند بنابراین  خریدار مسکن با همه خریداران کالاها فرق دارند .  کسی که قرار است میلیون ها تومان پول برای خرید خود پرداخت کند همه جوانب را به درستی می سنجد پس اگر مشاوره بر پایه  رعایت اخلاق حرفه ای کسب و کار شکل گیرد احتمال خرید به مراتب بیشتر از زمانی است که با دروغ بی اعتمادی  برقرار می شود .

 گاه مشاور املاک واحدی را که می خواهد بفروشد ندیده است و وقتی خریدار از او می پرسد: آیا واحد مورد نظر نورگیری مناسبی دارد؟ با قطعیت می گوید عالی است از سه طرف شما نور دارید. در صورتی که مشاور هنوز یک بار به داخل واحد مربوطه نرفته است. وقتی از واحد مسکونی بازدید صورت می گیرد خریدار بی اعتماد می شود و در ادامه  هر چه قدر هم حرف راست و درست بر زبان جاری شود خریدار قیاس بر همان نور منزل می گیرد و نهایتا خریدی انجام نمی شود. اگر همه مشاوران  املاک  اخلاق حرفه ای را  در تمام فرایند بازاریابی و فروش رعایت کنند شکی نیست که سطح درآمد و فروش ماهانه آنها به شکل چشمگیری افزایش می یابد. 

قطعا شناخت فروشنده واقعی با وجود تعدد بنگاه های املاک کار سختی است. اما زمانی که اقدام به خرید خانه ای دارید، تنها به یک فروشنده نباید بسنده کرد و توجه به اینکه دنیای املاک و مسکن دنیای فراوانی است، لذا بهتر است از همان ابتدا مشاور یا وکیل را در این حوزه جهت خرید خانه انتخاب کنید.

۱۰- آیا منطقه انتخاب شده برای خرید خانه، قابلیت پیشرفت دارد؟

این سئوال مختص افرادی است که به خرید مسکن به عنوان یک سرمایه گذاری و خرید و فروش نگاه می کنند تا زندگی در آن. البته امروزه هر معامله ای خالی از این مسئله نیست.

در زمان بررسی موقعیت ملک می توان موراد زیر را جزو معایب موقعیت مکانی ملک دانست:

 1. قرارگیری ملک در راسته خیابان های اصلی و پرتردد
 2. نزدیکی به ادرات و شلوغ بودن محله
 3. دوری از ایستگاه های مترو و اتوبوس
 4. نزدیکی بیش از حد به مراکز مذهبی
 5. قرارگیری در کوچه های بن بست و یا کوچه های تنگ
 6. دور بودن از مراکز رفاهی و تفریحی

موارد زیر برای بررسی موقعیت ملک به عنوان مزیت به شمار می رود:

 1. نزدیکی به مراکز دانشگاهی (به سبب اجاره و فروش بهتر ملک)
 2. داشتن چشم انداز زیبا به سبب موقعیت مکانی مناسب
 3. داشتن دسترسی مناسب
 4. نزدیکی به مراکز رفاهی و تفریحی مانند درمانگاه ها و بوستان ها
 5. نزدیکی به مراکز تره بار
 6. وجود مدرسه های معتبر در محله مورد نظر

ارسال دیدگاه