همه چیز درباره نهضت ملی مسکن در استان بوشهر/ محل ساخت، تسهیلات و اقساط

 همه چیز درباره نهضت ملی مسکن در استان بوشهر/ محل ساخت، تسهیلات و اقساط
نهضت ملی ساخت 4 میلیون مسکن طی 4 سال، طرح حمایتی دولت سیزدهم است. این طرح که از انتهای مهرماه سال 1400 آغاز شده است، در حال حاضر مراحل انتهایی ثبت متقاضیان را سپری می کند. در همین زمان اندک، مراحل ساخت واحدهای مسکونی این طرح، در بسیاری از شهرهای کشور آغاز شده است. در استان بوشهر نیز مرحله ساخت با کلنگ زنی نمادین استاندار در شهر عالیشهر آغاز شد و قرار است خانه های نهضت ملی مسکن با استفاده از تجربیات مسکن مهر، با کیفیت و سرعت بیشتری تحویل متقاضیان شود. در این مقاله تلاش کرده ایم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

در این مقاله می خوانید:

محل ساخت نهضت ملی مسکن استان بوشهر کجاست؟

برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن مکان های متعددی در استان بوشهر در نظر گرفته شده است. ثبت نام نهضت ملی مسکن یا همان مسکن ملی، در همه شهرهای استان بوشهر انجام شده و مراحل ساخت برخی از آنها مثل شهر عالیشهر آغاز شده است. اما سوالی که وجود دارد این است که خانه های نهضت ملی مسکن در چه زمین هایی ساخته می شود؟ برای پاسخ به این سوال، به اطلاعیه های وزارت راه و شهر سازی و سخنان مدیر کل راه و شهرسازی استان بوشهر مراجعه می کنیم که متولی اصلی ساخت مسکن ملی در قالب نهضت ملی مسکن هستند.

محل ساخت نهضت ملی مسکن شهر بوشهر کجاست؟

بر این اساس، برای شهرهای بوشهر، عسلویه، نخل تقی و چاه مبارک که با کمبود زمین مواجه هستند، زمین هایی در خارج از این شهرها در نظر گرفته شده است. سایر شهرهای استان بوشهر قرار است خانه های نهضت ملی مسکن در زمین های دولتی همین شهرها ساخته شود. خانه های مسکن ملی بوشهر در شهر عالیشهر و چغادک ساخته می شوند. شش هزار واحد مسکونی مسکن ملی بوشهر در شهر عالی شهر در زمینی به مساحت پنج هزار و ۳۱۰ مترمربع در هفت بلوک و به وسیله بنیاد مسکن احداث می‌شوند اما در مورد شهر چغادک هنوز اطلاعات دقیقی گفته نشده است. با این حال، طبق شنیده ها، زمین های دولتی ضلع جنوبی شهر چغادک که در نزدیکی اتوبان بوشهر- برازجان قرار دارد، در حال آماده سازی است.

محل ساخت نهضت ملی مسکن عسلویه، نخل تقی و چاه مبارک کجاست؟

محل ساخت مسکن ملی در شهرهای عسلویه، چاه مبارک و نخل تقی نیز شهر جدید نایبند خواهد بود.در طرح نهضت ملی مسکن برای ساخت نزدیک به ۱۰ هزار و ۱۰۰ واحد مسکونی در ۴ سال در شهر‌های جدید «عالی‌شهر» در شهرستان بوشهر و «نایبند» در شهرستان عسلویه پیش‌بینی شده است. در حال حاضر زمین برای ساخت ۲ هزار و ۱۰۰ واحد برای متقاضیان مسکن از شهر‌های عسلویه، نخل تقی، چاه‌مبارک از شهرستان عسلویه و متقاضیان شهر سیراف در شهرستان کنگان در شهر جدید نایبند در شهرستان عسلویه پیش‌بینی شده است. قرار است در این شهر 4 هزار و 800 واحد مسکونی ساخته شود.

محل ساخت نهضت ملی مسکن برازجان، گناوه، خورموج، کنگان و… کجاست؟

در اجرای قانون جهش تولید مسکن در شهرستان دشتستان ۱۰هزار و ۶۱۶ واحد مسکونی در مدت چهار سال آینده ساخته می شود و شامل همه شهرهای این شهرستان می شود. مدیر کل بنیاد مسکن استان بوشهر در این زمینه گفته «در هر نقطه از شهرستان دشتستان اگر زمین مناسب جهت ساخت مسکن در اختیار داشته باشیم، اقدام به ساخت‌وساز خواهیم کرد، در غیر این صورت از طریق رایزنی با اداره کل منابع طبیعی، زمین‌هایی را به محدوده روستا اضافه می‌کنیم و در اختیار مردم قرار خواهیم داد».
در مورد سایر شهرهای استان هنوز تعداد و موقعیت مکانی دقیقی اعلام نشده است و ما سعی می کنیم تا خبرهای همه شهرستانها را به روز کنیم.

تسهیلات ساخت نهضت ملی مسکن استان بوشهر در سال 1400 چقدر است؟

پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن از 17 دیماه و با اعلام وزارت راه و شهرسازی آغاز شد. تمامی کسانی که قصد ساخت‌وساز دارند یا پروژه آن‌ها نیمه‌کاره مانده می‌توانند از سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن استفاده کنند و از شرط فرم «ج» و دیگر شروط چهارگانه معاف هستند.
متقاضیان این طرح در مرکز استان بوشهر ۳۵۰ میلیون تومان، سایر شهرهای استان ۳۰۰ میلیون تومان و برای ساخت مسکن در روستاها ۲۵۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کنند. محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن در شهر تهران ۴۵۰ میلیون تومان است گفته «برای کلان‌شهرهای بالای یک میلیون نفر ۴۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها ۳۵۰ میلیون، سایر شهرهای کشور ۳۰۰ میلیون و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است».
وزارت راه و شهرسازی همچنین اعلام کرده که «تسهیلاتی که پرداخت می‌شود به هیچ عنوان نیاز به خرید اوراق یا سپرده‌گذاری ندارد». این خبر برای کسانی که خانه های در دست ساخت و نیمه کاره دارند خبر بسیار خوبی بود.
نحوه اعطای تسهیلات هم طبق اعلام، به صورت مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه (به صورت تدریجی) است به طوری که در مرحله پی کنی تا فونداسیون ۱۰ درصد،  اسکلت تا سقف ۴۰ درصد، سفت کاری ۲۵ درصد، نازک کاری ۲۵ درصد پرداخت می‌شود.

اقساط و دوره بازپرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن بوشهر چقدر است؟

تسهیلات با احتساب دوران ساخت در طرح نهضت ملی مسکن ۲۰ ساله است. بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار و ابلاغ بانک مرکزی بانک‌ها مکلف شده اند سالانه ۳۶۰ هزار میلیاردتومان را به بخش مسکن اختصاص بدهند.
به طور معمول بازپرداخت تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن با در نظر گرفتن 3 سال دوره ساخت، و 17 سال دوره بازپرداخت به این نحو است که برای تسهیلات 450 میلیون تومانی بدون سود دوران ساخت، ماهانه 7 میلیون تومان قسط توسط فرد وام گیرنده پرداخت می شود. دریافت کنندگان تسهیلات 400 میلیون تومانی نیز 6 میلیون و 300 هزار تومان و تسهیلات 300 میلیون تومانی با احتساب 3 سال دوره ساخت و 17 سال دوره بازپرداخت، 4 میلیون و 700 هزار تومان پرداخت خواهند کرد. تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن برای تسهیلات ۲۵۰ میلیون تومانی، ۴ میلیون تومان خواهد بود. 
البته در صورتی که دوره ساخت کمتر از سه سال به طول بینجامد، بازپرداخت تسهیلات نیز طولانی تر می شود که متناسب با آن میزان اقساط هم کاهش می یابد.

اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن بوشهر برای اقشار پایین و متوسط

وزارت راه و شهرسازی، مبلغ اقساط ماهیانه طرح نهضت ملی مسکن برای اقشار کم‌درآمد در مناطق مختلف کشور را بین ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون و۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته و مبلغ اقساط برای گروههای متوسط را بین ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برآورد کرده است.
وزارت راه و شهرسازی در تلاش است تا نرخ سود تسهیلات برای دهکهای ۴ و ۵ جامعه ۹ درصد و برای دهکهای ۱ تا ۳ که عمدتا اقشار تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند ۵ درصد تعیین شود. با این حساب در تهران برای تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۹ درصد برای دهک‌های۴ و ۵، مبلغ اقساط بدون سود دوران مشارکت ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است. همچنین رقم اقساط با نرخ سود ۵ درصد برای دهک‌های اول تا سوم نیز بدون سود دوران مشارکت ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برآورد شده است.
در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلون نفر برای تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی با با نرخ سود ۹ درصد برای دهک‌های۴ و ۵، مبلغ اقساط بدون سود دوران مشارکت ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. همچنین رقم اقساط با نرخ سود ۵ درصد برای دهک‌های اول تا سوم نیز بدون سود دوران مشارکت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده است.
در مراکزاستان برای تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۹ درصد برای دهک‌های۴ و ۵، مبلغ اقساط بدون سود دوران مشارکت ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. همچنین رقم اقساط با نرخ سود ۵ درصد برای دهک‌های اول تا سوم نیز بدون سود دوران مشارکت ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برآورد شده است.
در سایر مناطق شهری برای تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۹ درصد برای دهک‌های۴ و ۵، مبلغ اقساط بدون سود دوران مشارکت ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. همچنین رقم اقساط با نرخ سود ۵ درصد برای دهک‌های اول تا سوم نیز بدون سود دوران مشارکت ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برآورد شده است.
در مناطق روستایی برای تسهیلات ۲۵۰ میلیون تومانی با نرخ سود ۹ درصد برای دهک‌های۴ و ۵، مبلغ اقساط بدون سود دوران مشارکت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. همچنین رقم اقساط با نرخ سود ۵ درصد برای دهک‌های اول تا سوم نیز بدون سود دوران مشارکت ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده است.

مبلغ اقساط ماهیانه مسکن ملی بوشهر برای سایر اقشار ۳.۹ تا ۷ میلیون تومان

نرخ سود تسهیلات نهضت ملی مسکن برای دیگر اقشار جامعه ۱۸ درصد تعیین شده است. بر این اساس در تهران برای تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی، مبلغ اقساط ماهانه بدون سود دوران مشارکت ۷میلیون تومان است.
در شهرهای با جمعیت بیش از یک میلیون نفر برای تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی مبلغ اقساط ماهانه بدون سود دوران مشارکت ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. در مراکز استان‌ها برای تسهیلات ۳۵۰ میلیون تومانی مبلغ اقساط ماهانه بدون سود دوران مشارکت ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است. همچنین، در سایر شهرها برای تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی مبلغ اقساط ماهانه بدون سود دوران مشارکت ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. در مناطق روستایی برای تسهیلات ۲۵۰ میلیون تومانی مبلغ اقساط ماهانه بدون سود دوران مشارکت ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است.
متقاضی می‌تواند در صورت تمایل سود دوران مشارکت مدنی را نیز به صورت اقساطی در طول دوره فروش اقساطی پرداخت کند.

نحوه ثبت نام در نهضت ملی مسکن استان بوشهر چگونه است؟

وزارت راه و شهر سازی در راستای کمک به تامین مسکن خانوارهای فاقد مسکن و در اجرای برنامه نهضت ملی مسکن در سال 1400  از ساعت 12 ظهر روز چهارشنبه 1400/07/28 ثبت نام از متقاضیان واجد شرایط را آغاز کرد. در اطلاعیه اول شرایط متقاضیان مسکن نهضت ملی اعلام شده بود.
روند ثبت نام تا این زمان با اعلام اقشار مختلف واجدالشرایط ادامه یافته است و بر اساس اعلام اداره کل راه و شهرسازی استان بوشهر، بیش از 21 هزار نفر در این طرح ثبت نام کرده اند.
طبق آخرین اطلاعیه، به منظور حمایت و تسهیل در ازدواج جوانان، ثبت نام مردان مجرد متقاضی از ساعت 12 ظهر روز دوشنبه مورخ 1400/10/20 آغاز شد و تا پایان روز چهارشنبه مورخ 1400/11/20 ادامه خواهد داشت. متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه نهضت ملی مسکن (ثمن)  به آدرس: saman.mrud.ir https:// نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

آخرین مرحله ثبت نام نهضت ملی مسکن استان بوشهر:

ثبت نام مجردان بالای 23 سال سن

 • شرایط عمومی ثبت­ نام اولیه در نهضت ملی مسکن بوشهر

 1. امکان ثبت‌نام صرفاً برای متقاضیان مرد مجرد (بین 23 سال تمام تا 44 سال تمام) مجاز است.
 2. داشتن حداقل 23 سال تمام سن در هنگام ثبت ­نام.
 3.  نداشتن سابقه مالکیت مسکن یا زمین با کاربری مسکونی براساس ضوابط ابلاغی وزارت راه و شهرسازی.
 4. عدم استفاده از امکانات و تسهیلات دولتی یا امکانات نهادهای عمومی غیر دولتی مربوط به تامین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی و یا تسهیلات یارانه ای خرید و یا ساخت واحد مسکونی (دارا بودن فرم “ج” سبز) از تاریخ 1357/1/1.
 5. دارا بودن سابقه سکونت در شهر محل تقاضا براساس ضوابط ابلاغی وزارت راه و شهرسازی.
 6. ارائه تعهدنامه محضری مبنی بر تحویل عقد نامه ازدواج رسمی قبل از انعقاد قرارداد واگذاری واحد مسکونی.
 • سایر موارد:

علاوه بر مورد تصریح شده در دستورالعمل حاضر، پنج گروه مجرد زیر نیز براساس ضوابط و مقررات موجود قبلی (آئین ­نامه­ ها و دستورالعمل ­های اجرایی) امکان ثبت ­نام را دارا هستند:
 1. نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان
 2. مردان مجرد بالای 45 سال
 3. معلولین جسمی، حرکتی با دارا بودن حداقل 20 سال سن و با معرفی سازمان بهزیستی کشور
 4. زنان خودسرپرست بالای 35 سال سن
 5. بیماران خاص بر اساس ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
 • مدارک مورد نیاز جهت احراز شرایط ثبت نام در نهضت ملی مسکن بوشهر

 1. بارگذاری تصویر کارت ملی متقاضی 
 2. بارگذاری تصویر شناسنامه متقاضی 
 3. بارگذاری تصویر گواهی سابقه سکونت در شهر محل تقاضا در پنج سال اخیر به شرح موارد زیر:
 • گواهی تحصیل متقاضی تا پیش از دوره دانشگاه
 • مدارک مربوط به محل تولد(شناسنامه) متقاضی یا والدین متقاضی
 • جواز کسب شاغلین صنوف برای متقاضی یا والدین متقاضی
 • سابقه پرداخت بیمه برای متقاضی یا والدین متقاضی
 • گواهی اشتغال به کار از دوایر دولتی برای متقاضی یا والدین متقاضی
 • گواهی مبنی بر پرداخت مستمری بگیران و بازنشستگان یا والدین متقاضی

 ****تذکر: اجاره نامه به عنوان سابقه سکونت 5 ساله قابل قبول نمی باشد

 

محمدعلی‌پور

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.