10 راز خانه دار شدن که فقط مشاورین املاک می دانند

 10 راز خانه دار شدن که فقط مشاورین املاک می دانند

در این مقاله می خواهیم 10 راز خانه دار شدن را به شما بگوییم. احتمالاً شما هم جزء کسانی هستید که در سالهای گذشته به دلیل شوک­های قیمتی بازار مسکن پس­اندازهای خرید خانه اتان را از دست داده­اید و شاید از خرید خانه نامید شده باشید. آمارهای رسمی می­گویند که اگر شما از قبل ارثی نبرده­اید یا پس انداز اندکی دارید، احتمالا باید تا 30 سال برای خانه دار شدن صبر کنید. می خواهیم به شما بگوییم که نا امید نباشید چراکه در همین شرایط اقتصادی، افرادی هستند که با پیروی از روش­هایی «ره 30 ساله را در چند سال طی می کنند»!
همه ما در نزدیکی خود افرادی را می ­شناسیم که در حرفه مشاوری املاک خیلی زود به موفقیت مالی رسیده­ و صاحب خانه و املاک دیگیری شده اند. به نظر شما راز این موفقیت مشاورین املاک چیست؟  آیا ما هم می توانیم با پیروی از قوانین خاصی صاحب خانه شویم؟ در این مقاله قصد داریم 10 قانون طلایی مشاورین املاک را با شما در میان بگذاریم.
بر خلاف کسانی که فقط پس ­انداز و صرفه ­جویی در هزینه ­ها را برای خانه ­دار شدن پیشنهاد می­ دهند، ما در این مقاله به نکاتی اشاره خواهیم کرد که در حرفه مشاورین املاک اموری عادی تلقی می شوند اما سایرین کمتر به آنها توجه می­کنند. این نکات مهم، راز و رمز ثروتمند شدن مشاورین املاک نیز هست.
پس اگر به دنبال پاسخ به این سوالات هستید که راز خانه دار شدن چیست؟ چطور با پول کم خانه دار شوم؟ یا چگونه با وام مسکن خانه بخرم؟ یا به دنبال راه های خانه دار شدن بدون پس انداز هستید، شاید این مقاله به شما کمک کند. در ادامه 10 راز خانه دار شدن را توضیح می­ دهیم:

1- شریک بگیرید:

مشاورین املاک اگر فرصت مناسبی برای سرمایه­ گذاری پیدا کنند، حتی اگر پول کافی نداشته باشند، با مشارکت دوستان یا همکارانشان فرصت را غنیمت می­ شمارند و گزینه ­های مناسب را شکار می­ کنند. شما هم می توانید با سرمایه ­های اندک خانوادگی یا دوستانه اولین قدم را بردارید. این کار شاید شما را خانه ­دار نکند اما ارزش پول شما را متناسب با افزایش قیمت ملک حفظ می ­کند. یک نکته درباره بازار ملک این است که سرمایه­ گذاری در آن معمولاً در دراز مدت جواب می دهد پس از همان ابتدا این موضوع را با شرکایتان در میان بگذارید.

2- زمین بخرید:

خرید زمین در مناطق ارزان قیمت هم یکی از گزینه های جذاب و کاربردی است. زمین­ های حاشیه شهرها از زمین­های درون شهر معمولاً قیمت مناسبتری دارد. علاوه بر این، در زمان افزایش قیمت­ها، ارزش این زمین­ها با سرعت بیشتری نسبت به زمین­ها و خانه­ های درون شهر رشد می ­کند. بنابراین اگر پول زیادی ندارید که کفاف خرید خانه را دهد، با آن حداقل زمینی در حاشیه شهر بخرید و به عنوان سرمایه­ گذاری نگه دارید و همزمان برای تامین پول بیشتر تلاش کنید. مشاورین املاک اهل نگهداری پول نیستند.

3- ارزان بخرید، گران بفروشید:

مشاورین املاک به دلیل شغلی که دارند با موارد زیادی مواجه می­ شوند که فروشنده به هر دلیلی مثلا مهاجرت، بدهی و… برای فروش ملک عجله دارد. این صاحبخانه­ ها حاضر هستند با قیمتی پایین­تر از عرف بازار اما به صورت نقدی، ملکشان را بفروشند. شما هم اگر پیگیر باشید و البته کمی خوش ­شانس، می­ توانید از پس اندازهایتان برای خرید خانه، زمین، مغازه یا … صاحبخانه­ های «پول لازم» استفاده کنید. البته ممکن است این خانه برای زندگی شما مناسب نباشد اما برای افزایش پولی که برای خرید خانه­ مورد نظرتان جمع می­ کنید حتماً مفید است. لازم نیست چنین گزینه­ هایی حتماً در شهر مورد علاقه­ تان باشند، می­ توانید در شهرهای دیگر هم پیگیر چنین گزینه­ های جذابی باشید. برای این کار می توانید از وبسایت های املاک کمک بگیرید.

4- بسازید!:

مشاورین املاک در ماه ­هایی که بازار راکد و تعداد معاملات کم است، به سمت ساخت و ساز می ­روند و خود را برای روزهای رونق بازار آماده می ­کنند. شما هم اگر زمینی در اختیار دارید، می­ توانید با پول خودتان یا گرفتن شریک و ساخت آن، برای خریدهای بزرگ­تر خود سرمایه ­گذاری کنید. مثلاً اگر زمینی در حاشیه شهر یا یک شهر کوچک دارید و امکان ساخت آن را داشتید، پیشنهاد می ­کنیم بسازید و برای فصل رونق آماده شوید. ارزش افزوده­ (سود) ساخت و ساز برای خریدهای بزرگتر به شما کمک می کند. این سود در حال حاضر بیش از 50درصد هزینه ساخت است؛ یعنی اگر بهای تمام شده خانه ای برای شما یک میلیارد تومان برای شما تمام شود، می توانید آن را براحتی با حداقل 50 درصد سود، یعنی یک میلیارد و 500 میلیون تومان بفروشید.

5- ارتباط داشته باشید و منتظر فرصت باشید:

راز خانه دار شدن دیگری که می خواهیم به شما بگوییم این است که باید ارتباطات خوبی داشته باشید. شما باید در بازار باشید و برای پیدا کردن گزینه­ های خرید منتظر فرصت باشید. مشاورین املاک معمولاً گزینه­ (فایل) های عالی خود را در سایت­ های اینترنتی و نرم افزارهای موبایلی قرار نمی دهند. دسترسی به این فایل­ها فقط از طریق ارتباط مداوم با آنها امکان پذیر است. پس پیشنهاد می ­کنیم با مشاورین املاک رابطه خوبی داشته باشید و به آنها بگویید در صورت پیشنهاد موارد مناسب­تان، حق الزحمه آنها را پرداخت خواهید کرد. برای این موارد نکات مهم خرید خانه را هم در نظر داشته باشید.

6- سراغ محله های ارزان­تر بروید:

راز خانه دار شدن دیگر اینکه اگر پول کافی برای خرید خانه در محله مورد نظرتان را ندارید، با واقع ­بینی به سمت محله­ های ارزان­تر بروید. بسیاری از افراد با سخت گیری صرفاً به­ دنبال خرید خانه در محله مورد علاقه شان هستند غافل از اینکه افزایش قیمت خانه ­ها معمولاً ناگهانی و خارج از انتظار است. حتماً شما هم کسانی را می­ شناسید که در این دام گرفتار شده­ اند و بعد از افزایش قیمت­ها حتی نتوانسته ­اند در همان محله ­های ارزان­تر هم خانه ­دار شوند. مشاورین املاک ابتدا از خانه­ های ارزان و محله ­های ضعیف­ تر شروع می ­کنند. پس تصمیم بگیرید که وقت را از دست ندهید و در صورت نداشتن پول کافی، به هر شکلی که شده پول خود را به ملک تبدیل کنید.

7- خانه های قدیمی را نوسازی یا بازسازی کنید:

یکی از روش­های مشاورین املاک برای ارزشمندتر کردن یک ملک قدیمی، نوسازی یا بازسازی است. چه بخواهید در یک خانه قدیمی زندگی کنید و چه بخواهید آن را بفروشید، بازسازی آن کار عقلانی و درستی به نظر می ­رسد. شما می ­توانید با پول خودتان یا با شریک گرفتن یک ملک کم ارزش را بازسازی کنید و با قیمت بالاتری بفروشید. شاید بگوئید برای این کار وقت کافی ندارید، باید بدانید پیمانکارانی هستند که حاضرند با 10 درصد از کل مبلغ بازسازی یا کمی بیشتر از آن، آنچه شما می خواهید را برایتان انجام دهند. پس نگران وقت نباشید اگر توان مالی دارید شک نکنید و اقدام کنید.

8- در ساخت مشارکت کنید:

معمولاً قیمت زمین بخش مهمی از هزینه­ های ساخت را شامل می ­شود. اگر بتوانید سرمایه­ ای جمع کنید و با مالک یک زمین برای «مشارکت در ساخت» توافق کنید، می ­توانید مالک تا 50 درصد از واحدهای ساخته شده باشید. البته سهم شما را نوع مشارکت و قراردادتان تعیین می­ کند. این کار شاید سخت به نظر برسد اما مالکان زمین یا خانه کلنگی (قدیمی) زیادی هستند که به دنبال سرمایه ­گذار می ­گردند. فرایند ساخت هم قابل برون­ سپاری است و پیمانکاران بین 15 تا 25 درصد از مبلغ کل ساخت را به عنوان حق ­العمل دریافت می­ کنند و برای شما واحدهای آپارتمانی را طبق نقشه مهندسی می سازند. نکته اصلی این است که کار ساخت را با سرعت جلو ببرید تا گرفتار تورم موارد اولیه و دستمزدها نشوید.

9- از پول رهن به عنوان کمک استفاده کنید:

یکی از روش ­های پیشنهادی مشاورین املاک برای خریداران، رهن دادن ملک است. زمانی که خریدار پول کافی برای خرید ملک ندارد و اختلاف قیمت مالک و پول خریدار حدوداً با پول رهن خانه است، مشاورین املاک به خریدار پیشنهاد می دهند که اگر قصد سکونت در خانه را ندارد، به آنها اجازه دهد که معامله را به انجام برسانند و برای خانه یک مستأجر پیدا کنند. در واقع پول رهن ملک را به فروشنده می دهند و خریدار تا یک سال فرصت دارد تا مبلغ رهن را تهیه و به مستاجر پرداخت کند و خودش ساکن خانه خودش شود. این کار نوعی وام گرفتن با نرخ سود صفر درصد است.
رازهای

10- راز خانه دار شدن آخر : با وام سرمایه ­گذاری کنید:

متاسفانه مبلغ وام ­های مسکن هنوز بخش اندکی از هزینه خرید خانه را تامین می­ کند اما همین مبلغ کم هم با توجه به بازپرداخت بلند مدت وام های مسکن، گزینه مناسبی برای تأمین بخش­های نهایی پول خرید، مناسب­ترین گزینه است. اما فارغ از وام­های مسکن، اگر توان گرفتن وام های بیشتری را دارید، می توانید حتی به صورت جزئی یا مشارکتی در بازار ملک سرمایه ­گذاری کنید. تجربه نشان داده است که هر 5 سال یکبار احتمال افزایش قیمت “حداقل دوبرابری” ملک وجود دارد. به عنوان مثال متوسط قیمت ملک از سال 1395 تا 1400 در تهران از 4 میلیون تومان به بیش از 20 میلیون تومان رسیده است. در همین بازه زمانی قیمت هر متر مربع آپارتمان نوساز در شهر بوشهر از 3 میلیون و 500 هزار تومان به 18 میلیون تومان رسیده است. بنابراین اگر شخصی در سال 1395یک وام 18 درصد 5 ساله گرفته باشد، تا خردادماه سال 1400 حدوداً دو برابر مبلغ وام را بازپرداخت کرده است اما ارزش ملکی که در آن سرمایه گذاری کرده است نزدیک به 5 برابر شده است. به عبارتی دو و نیم برابر مبلغ وامی که در سال 1395 گرفته است را سود کرده است. برای اطلاع از اینکه وام مسکن به چه خانه هایی تعلق می گیرد می توانید این مقاله را مطالعه کنید.

جمعبندی

اگر می خواهید مانند یک مشاور املاک به بازار ملک نگاه کنید و به شیوه آنها خانه دار شوید می توانید از 10 راز خانه دار شدن آنها پیروی کنید:

  • برای خرید یک ملک مناسب به دنبال شریک باشید تا پول کافی به دست بیاورید.

  • خرید زمین در مناطق ارزان قیمت و حاشیه ای شهر گزینه مناسبی برای شروع جمع آوری پول بیشتر است.

  • می توانید از کسانی که به هر دلیل برای فروش ملک خود عجله دارند خانه­ ای را با قیمت مناسب بخرید و بلافاصله با قیمت بیشتر بفروشید.

  • ساخت و ساز در زمینی که متعلق به خودتان است، حتی در شهری که قصد زندگی ندارید در شرایط رکود بازار ملک گزینه مناسبی است. البته به شرطی که خیلی زمان را از دست ندهید.

  • با افراد مطلع و حرفه ای بازار ملک در ارتباط باشید و منتظر فراهم شدن فرصت مناسب برای خرید خانه­ مورد علاقه­ تان باشید.

  • لازم نیست حتما در محله­ های خوشنام و مورد علاقه تان خانه بخرید. اگر موفق به یافتن خانه رویایی تان نشدید حداقل به محله های ارزان تر فکر کنید.

  • برای جمع ­آوری پول بیشتر می توانید خانه­های قدیمی را بخرید، نوسازی کنید و سپس بفروشید.

  • همیشه افرادی هستند که یک خانه یا زمین دارند که پول کافی برای ساخت آپارتمان را ندارند. این افراد گزینه ­های خوبی برای ساخت و ساز و مشارکت هستند.

  • همیشه لازم نیست کل پول خانه را داشته باشید، می توانید بخشی از پول خانه را با رهن دادن خانه به یک مستأجر تأمین کنید و در واقع یک وام بدون بهره یکساله از مستاجرتان بگیرید و خانه تان را در اختیارش قرار دهید!

  • قبل از اینکه سراغ وام مسکن بروید، می توانید از وامهای کوچک و بزرگ دیگر برای سرمایه­ گذاری در بازار ملک و افزایش پول خود استفاده کنید و در زمان خرید خانه رویایی­ تان از این سرمایه گذاری بهره ببرید.


مطالعه همه مقالات وبسایت

محمدعلی‌پور

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.