دشواری های اجاره نشینی در بوشهر

 دشواری های اجاره نشینی در بوشهر

“اجاره نشینی و خوش نشینی” جمله‌ای که روزگاری می‌توانست افراد را دلخوش و قانع کند که با پرداخت رهنی اندک و اجاره‌ای معقول، سرپناهی را برای رفاه حال خانواده اجاره کنند. زمان که گذشت اما روزگار چهره تازه‌ای از خود نشان داد، قدرت خرید مردم کاهش و بهای مسکن سر به فلک کشید.

گرانی اجاره بهای مسکن در بوشهر پابه پای گرانی مسکن در کلان‌شهرها پیش می‌رود و هرسال این مستاجرها هستند که با پیشنهادهای سرسام آور صاحبخانه ها روبه‌رو می‌شوند.

مستاجران مجبورند مبلغی هنگفت را به عنوان اجاره بها به صاحبخانه‌ها پرداخت کنند. اینجاست که باید مستاجر باشی و موعد تخلیه خانه اجاره‌ایت رسیده باشد تا حال و روز اجاره‌نشین‌ها را درک کنی.

به گزارش ایسنا، قیمت مسکن همیشه در بوشهر به نسبت استان‌های همتراز بالاتر بوده است و به عقیده‌ بسیاری همواره با کلانشهرها کورس داشته است. نبود نظارت مناسب بر بازار اجاره مسکن، مالکان واحدهای مختلف هرطور که بخواهند واحدهای خود را بر اساس نیاز خود قیمت گذاری کرده و بدون توجه به وسع مالی مستاجران در قبال اجاره های گزاف آنها را برای اجاره به مشاوران املاکی می سپارند که بسیاری از آنها نیز تنها به سود خود می اندیشند.

به گزارش ایسنا، افزایش قیمت‌ زمین، مصالح، تجهیزات و ساخت و ساز مسکن تحت تاثیر تحریم‌ها و و نوسان نرخ ارز همه و همه در سال‌های اخیر دست به دست هم داده‌اند تا قیمت خانه به‌شکل سرسام‌آوری در کشور و تبع آن استان بوشهر افزایش پیدا کند.

ریش و قیچی در دست صاحبخانه‌ها

یکی از مستاجران بوشهری که به دنبال یک واحد نقلی و البته با اجاره مناسب برای خانواده چهار نفره خود است، در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: برای اجاره یک واحد مسکونی به ملاقات صاحبخانه و دیدن امکانات واحد مذکور رفته بودم، این خانه ۲ خوابه تنها دارای یک حیاط مسقف برای پارک وسیله نقلیه شخصی بود امکانات خاص دیگری در مقایسه با سایر منازل استیجاری نداشت.

کمال نجفی ادامه داد: اما در عین ناباوری، صاحبخانه قیمت رهن را مبلغ ۱۱۰ میلیون تومان و اجاره بها را یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرد. وقتی از وی درباره علت بالا بودن نرخ اجاره را پرسیدم، گفت که یک واحد در شهر دیگری با همین نرخ اجاره کرده است و می‌خواهد اجاره بهای این واحد را ماهانه بابت ساختمان استیجاری پرداخت کند.

وی با گلایه نسبت به اینکه نباید صاحبخانه‌ها بر اساس مشکلات خود اجاره‌ها را قیمت گذاری کنند عنوان کرد: من که یک کارمند ساده شرکت خصوصی هستم مگر چقدر حقوق دریافت می‌کنم که بخش زیادی از آن را باید صرف اجاره‌بها کنم، البته با احتساب هزینه آب، برق و گاز منزل، این هزینه‌های ثابت به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می‌رسد در حالی‌که ۲ فرزند دارم و باید برای سایر مخارج هم برنامه‌ریزی کنم.

این مستاجر بوشهری با گلایه از نبود نظارت بر قیمت گذاری واحدهای ساختمانی و فعالیت مشاورین املاک، عنوان کرد: سال‌های گذشته صاحبخانه ها انصاف بیشتری داشتند اما همزمان با گرانی‌های اخیر، صاحب خانه‌ها ریش و قیچی را در دست گرفته‌اند و هرجور که مایل باشند منازل خود را قیمت گذاری می‌کنند و وقتی با اعتراض مستاجران مواجه می‌شوند می‌گویند نمی‌توانی اجاره نکن.

دردسر زوج‌های جوان برای اجاره نشینی در بوشهر

یک مرد جوان دیگر که مدتی‌ست در جست‌وجوی سرپناه است در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: یک ماه دیگر موعد تخلیه خانه‌ای است که درآن سکونت داریم. یک واحد ۸۰ متری را آبان پارسال ۸۵ میلیون تومان رهن کردیم ولی امسال صاحبخانه ۲۵میلیون روی رهن خانه اش گذاشته است.

زن جوان صحبت‌های همسرش را ادامه داد و گفت: اگر بخواهیم با همان مبلغی که سال قبل خانه اجاره کردیم امسال هم مستاجری کنیم، باید از خانه ۸۰متری به یک آپارتمان ۶۰متری برویم چون رهن و اجاره یک آپارتمان ۶۰متری اجاره است. حتی چند محله پایین‌تر نیز رفتیم و یک آپارتمان ۶۰متری با ۵۰ میلیون تومان رهن و ماهانه ۹۰۰ هزار تومان اجاره پیدا کردیم. ماهانه ۹۰۰ هزار تومان اجاره دادن کار آسانی نیست درحالی که نزدیک به سه میلیون و ۷۰۰هزار تومان قسط بانکی داریم. با این شرایط یکی از ما دونفر باید حقوقش را برای اجاره خانه کنار بگذارد.

اجاره‌بها در بوشهر بالاتر از میانگین کشوی است

به گزارش ایسنا، تابستان در ایران فصل جابه جایی مستاجران و تغییرات در بازار مسکن است و هر سال اجاره‌نشین‌ها با مشکلات زیادی از جمله افزایش فراوان اجاره‌بها روبه‌رو می‌شوند با پایان یافتن این فصل طبق نتایج مرکز آمار می‌توان به وضعیت خوش‌نشینان بوشهری پی برد.

آمارهای فصلی مرکز آمار حکایت از آن دارد متوسط افزایش اجاره‌بهای مسکونی در بوشهر بالاتر از میانگین کشوی است. به‌طوری که در تابستان امسال، میانگین هزینه اجاره‌بها نسبت به فصل بهار ۸.۳ درصد رشد داشته و نسبت با تابستان پارسال ۲۸.۷ درصد افزایش یافته است. این درحالی است که این دو شاخص در متوسط کشوری به ترتیب ۸ درصد و ۲۴.۲ درصد بوده است.

بوشهر رتبه ۱۳ کشور در میزان رشد اجاره بها در تابستان را به خود اختصاص داده است.

گزارش مرکز آمار نشان می دهد در تابستان امسال، میانگین افزایش هزینه اجاره‌ بها نسبت به فصل بهار ۸.۳ درصد رشد داشته و در مقایسه با تابستان سال قبل ۲۸.۷ درصد بوده است.

بی‌توجهی به مصوبات کرونایی برای مستاجران بوشهر

به گزاش ایسنا، بعد از شیوع کرونا، ستاد ملی مقابله با کرونا برای حمایت از مستاجران، قانونی را مصوب کرد که بر اساس آن افزایش اجاره بها در تهران و شهرهای بزرگ نباید بیشتر از ۲۵ درصد باشد در شهرهای متوسط و کوچک هم سقف افزایش اجاره بها ۲۰ و ۱۵ درصد است. همچنین بر اساس این مصوبه صاحبخانه‌ها باید بر اساس شرایطی قراردادهای اجاره را تمدید کنند و تا وقتی که کرونا ادامه دارد مستاجران نباید مجبور به ترک واحد استیجاری باشند.

امسال هم ستاد کرونا این مصوبه را تمدید کرد و حتی این ستاد اعلام کرد که «امسال قرارداد اجاره‌های منزل مسکونی خود به خود تا یک سال تمدید می‌شود اما این مصوبه ستاد کرونا استثناهایی هم دارد.»

اما آنچه در بازار مشهود است بی‌توجهی بازار به این مصوبه است و همچنان بازار مسکن به دست صاحبخانه‌ها مدیریت می‌شود.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا

محمدعلی‌پور

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.